Nejdůležitější jsou dva z nich: diabetes 1. a 2. typu.
Diabetes mellitus 1. typu je nejčastější u dětí. Vznikne proto, že beta-buňky v pankreatu přestávají vyrábět inzulín. Bez inzulínu nemůže být glukóza přítomná v krvi uložena do zásob v játrech ani nemůže být využita buňkami jako zdroj energie, protože buňky jsou bez inzulínu před glukózou uzavřeny. Glukóza tedy koluje v krvi ve velkém množství, glykémie je vysoká. Jedinou léčbou je celoživotní léčba inzulínem.
Diabetes 2. typu je nejčastější u dospělých. Vzniká hlavně proto, že tělo ztrácí vnímavost k inzulínu. Protože tento typ diabetu často vzniká u lidí s nadváhou, prvním léčebným opatřením je dieta, která mnohdy diabetes úplně vyléčí. V případě že dieta diabetes nevyléčí, nastupuje terapie tabletami nebo inzulinem.
Dalším typem diabetu je tzv. MODY (maturity-onset diabetes of the young), který se vyskytuje vzácně. Je způsoben tím, že beta buňky vyrábějící inzulín pracují nepřesně nebo nedokonale, protože je porušen jeden z genů důležitých pro jejich funkci. Je tedy dědičný, dědí se z generace na generaci.
Informace v této sekci pocházejí z knihy „Abeceda diabetu“ (5. aktualizované vydání) autorů Jan Lebl, Štěpánka Průhová a Zdeněk Šumník, vydalo nakladatelství Maxdorf v roce 2018.