Akutní komplikace jsou takové, které se rozvinou velmi rychle. Patří do nich stav zvaný hypoglykémie, tedy nízká glykémie, a ketoacidóza při které je glykémie vysoká. Hypoglykémie je pokles glykémie pod dolní hranici normálních hodnot. Hranice hypoglykémie je 4 mmol/l, v některých případech a u uživatelů kontinuálních monitorů je možné tuto hranici posunout i níže, na 3,3 mmol/. Hypoglykémie může mít čtyři základní příčiny: příliš mnoho inzulin, příliš málo jídla, mnoho pohybu a alkohol. Terapie hypoglykémie je podání rychlých sacharidů, jako jsou bonbóny na bázi hroznového cukru či sladký nápoj, při těžké hypoglykémii s poruchou vědomí je třeba podat injekční glukagon a volat rychlou záchrannou pomoc.
Ketoacidóza vzniká při nedostatku inzulinu. Poznáme ji vysokými glykémiemi, obtížným dýcháním, acetonovým zápachem z úst a zvýšením močením. Její terapie probíhá za hospitalizace podáním kapací infúze a inzulinu nitrožilně.
Chronické komplikace se rozvíjí pomalu při nedodržování režimových opatření a při špatné kompenzaci diabetu. Rozvíjejí se několik let a mohou postihovat řadu systémů, zejména oči, ledviny a cévy. Cílem léčby diabetu je těmto komplikacím předcházet dlouhodobě uspokojivými glykémiemi, což se podle údajů národního registru dětského diabetu ČENDA daří u stále většího počtu dětí s diabetem 1. typu.
Informace v této sekci pocházejí z knihy „Abeceda diabetu“ (5. aktualizované vydání) autorů Jan Lebl, Štěpánka Průhová a Zdeněk Šumník, vydalo nakladatelství Maxdorf v roce 2018.