Světová škola dětské diabetologie se poprvé konala v Praze

Mladí dětští diabetologové z celého světa se sešli 22. – 26. května 2022 v Praze na postgraduálním kurzu profesní organizace dětského diabetu ISPAD.

Tato tzv. ISPAD Science School for Physicians představuje tradiční akci, která se koná každoročně v různých koutech světa. Nabídka pořádání školy je vždy velmi prestižní a též pro českou dětskou diabetologii bylo ctí a současně potěšením uspořádat 21. ročník tohoto setkání. Koordinátory byli prof.  Zdeněk Šumník a MUDr. Lenka Petruželková z diabetologického centra Fakultní nemocnice v Motole, oba účastníci některého z minulých ročníků Science School.

Do Prahy dorazilo 21 mladých lékařů se zkušenostmi s terapií dětského diabetu ze 16 zemí 5 kontinentů, od Austrálie přes Burkinu Faso a Haiti až po USA a Kanadu. Šlo o velmi kompetitivní výběr, přihlášek dorazilo více než 60 a rozhodování o tom, kdo dostane pozvánku, připomínalo skutečné přijímací řízení. Vědecký program byl založen jednak na plenárních přednáškách pozvaných velkých jmen světové dětské diabetologie (vystřídalo se jich v Praze postupně 14), jednak na interaktivních workshopech, kdy se prací v malých skupinách účastníci kurzu inspirovali navzájem za vedení zkušenějších kolegů.

Všichni účastníci vyzdvihovali přátelskou a dělnou atmosféru setkání, možná nejlépe vyjádřenou emailem jedné z účastnic: „ISPAD Science School v Praze představuje skutečně zásadní milník v mé profesionální kariéře, na těchto 5 intenzivních dní nelze zapomenout.“

Zdeněk Šumník & Lenka Petruželková

Dětské diabetologické centrum Praha - Motol

Účastníci 21. ISPAD Science School

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.