Video

Strava při diabetu

Strava u pacientů s diabetem 1. typu je založena zejména na počítání sacharidů ve stravě.
Strava při diabetu

Sacharidy ve stravě převádíme na tzv. výměnné jednotky, kdy 1VJ představuje 10g sacharidů.

Znalost přesného množství sacharidů v jídlech představuje základní podmínku dosažení uspokojivé kontroly diabetu. Počet výměnných jednotek se zpravidla určuje dle věku dítěte, ale vždy se individuálně přizpůsobuje potřebám dítěte a s věkem se upravuje. Především ze začátku a u menších dětí je velmi důležitá pravidelnost stravy. Stravovací režim je u nich zpravidla rozdělen na 6 jídel - snídaně, dopolední svačina, oběd, odpolední svačina, večeře a druhá večeře. Mezi jídly musí být minimálně 2 hodinový rozestup a množství předem určených sacharidů pro dané jídlo musí vždy odpovídat.

Starší děti někdy profitují z tzv.flexibilního režimu, kdy je možné si množství jídla a časové rozložení blíže přizpůsobit aktuálním potřebám. Je ale třeba aplikovat krátkodobě působící inzulin před každým jídlem.

 

Jako pomoc při počítání sacharidů může sloužit i tzv. bolusový kalkulátor.

Sacharidy nebo také cukry, jsou téměř ve všech potravinách, ze základu je rozlišujeme na jednoduché a složené.

Mezi jednoduché řadíme zjednodušeně všechny cukry a jídla, která jsou sladká a neobsahují mnoho dalších přidaných látek. Po těchto jídlech glykémie stoupne velmi rychle, proto by se děti měly těmto jídlům vyvarovat a do jídelníčku je zařadit pouze v případě hypoglykemie, tedy nízkého cukru v krvi.

Většina ostatních potravin jsou sacharidy složené, hladinu cukru v krvi zvedají spíše pomalu a jsou obsaženy především v přílohách a pečivu.

Mezi jídly jsou ale také potraviny s nulovým nebo minimálním množstvím sacharidů. Ty je možné do jídelního plánu zařadit prakticky kdykoli a pokud jsou konzumovány v běžné míře, hladinu glykemie nezvýší. Řadíme mezi ně maso, ryby, sýry, uzeniny a vybrané druhy zeleniny.

Chcete se dozvědět více o diabetu? Vyberte si z našich dalších tematických článků:

  • Co je diabetes
  • Příznaky diabetu
  • Typy diabetu
  • Měření glykémie
  • Komplikace diabetu
  • Příznaky a řešení hypoglykémie
  • Léčba inzulínovou pumpou
  • Sdružená onemocnění s diabetem
  • Strava při diabetu

Informace v této sekci pocházejí z knihy „Abeceda diabetu“ (5. aktualizované vydání) autorů Jan Lebl, Štěpánka Průhová a Zdeněk Šumník, vydalo nakladatelství Maxdorf v roce 2018.

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.