Sacharidy ve stravě převádíme na tzv. výměnné jednotky, kdy 1VJ představuje 10g sacharidů.
Znalost přesného množství sacharidů v jídlech představuje základní podmínku dosažení uspokojivé kontroly diabetu. Počet výměnných jednotek se zpravidla určuje dle věku dítěte, ale vždy se individuálně přizpůsobuje potřebám dítěte a s věkem se upravuje. Především ze začátku a u menších dětí je velmi důležitá pravidelnost stravy. Stravovací režim je u nich zpravidla rozdělen na 6 jídel - snídaně, dopolední svačina, oběd, odpolední svačina, večeře a druhá večeře. Mezi jídly musí být minimálně 2 hodinový rozestup a množství předem určených sacharidů pro dané jídlo musí vždy odpovídat.
Starší děti někdy profitují z tzv.flexibilního režimu, kdy je možné si množství jídla a časové rozložení blíže přizpůsobit aktuálním potřebám. Je ale třeba aplikovat krátkodobě působící inzulin před každým jídlem.
Jako pomoc při počítání sacharidů může sloužit i tzv. bolusový kalkulátor.
Sacharidy nebo také cukry, jsou téměř ve všech potravinách, ze základu je rozlišujeme na jednoduché a složené.
Mezi jednoduché řadíme zjednodušeně všechny cukry a jídla, která jsou sladká a neobsahují mnoho dalších přidaných látek. Po těchto jídlech glykémie stoupne velmi rychle, proto by se děti měly těmto jídlům vyvarovat a do jídelníčku je zařadit pouze v případě hypoglykemie, tedy nízkého cukru v krvi.
Většina ostatních potravin jsou sacharidy složené, hladinu cukru v krvi zvedají spíše pomalu a jsou obsaženy především v přílohách a pečivu.
Mezi jídly jsou ale také potraviny s nulovým nebo minimálním množstvím sacharidů. Ty je možné do jídelního plánu zařadit prakticky kdykoli a pokud jsou konzumovány v běžné míře, hladinu glykemie nezvýší. Řadíme mezi ně maso, ryby, sýry, uzeniny a vybrané druhy zeleniny.
Informace v této sekci pocházejí z knihy „Abeceda diabetu“ (5. aktualizované vydání) autorů Jan Lebl, Štěpánka Průhová a Zdeněk Šumník, vydalo nakladatelství Maxdorf v roce 2018.