Video

Co je diabetes?

Diabetes neboli cukrovka je porucha, při které tělo neumí dobře hospodařit s glukózou.
Co je diabetes

Glukóza patří chemicky mezi jednoduché cukry a je jednou z nejdůležitějších látek v lidském těle. Všechny buňky lidského těla glukózu nepřetržitě potřebují, rozkládají ji a získávají z ní energii. Glukóza je hlavním, nejdůležitějším a nenahraditelným zdrojem energie pro všechny buňky lidského těla. Glukózu k buňkám přivádí krev. Hladina neboli množství glukózy v krvi se nazývá glykémie. Zdrojem glukózy pro lidské tělo je jídlo a vlastní zásoby v těle v játrech nazývající se glykogen.

Hospodaření s glukózou je řízenou souhrou několika hormonů: inzulínem, glukagonem, adrenalinem. Inzulín, produkovaný ve slinivce břišní, má dvě funkce. Zaprvé dává pokyn k ukládání glukózy do zásob v játrech. Jeho druhou funkcí je otevírání všech buněk v těle pro vstup glukózy do buněk, kde je využita jako zdroj energie. Inzulín tedy snižuje hladinu glukózy v těle. Glukagon, který se taktéž tvoří ve slinivce břišní, naopak hladinu glukózy zvyšuje při jejím nedostatku v těle, např. při hladovění. Adrenalin, tvořící se v nadledvinách, taktéž hladinu glykémie zvyšuje.
Diabetes je porucha, při které hospodaření s glukózou nefunguje. Je to porucha, při které stoupá glykémie.
Při vysoké glykémii se tělo zbavuje nadbytečné glukózy tím, že ji začne propouštět do moči. Glukóza odcházející do moči s sebou strhává vodu, proto se objeví nadměrné močení. Velké ztráty tekutiny močí vyvolávají žízeň. Tělo ztrácí velkou část toho, co přijalo v potravě, proto dochází k hubnutí. Buňky nemají dostatek energie, proto je člověk nápadně unavený, nevýkonný, spavý. Diabetes diagnostikujeme přítomností glukózy v moči a zjištěním vysoké glykémie.

Jedinou léčbou diabetu 1. typu je celoživotní léčba inzulínem. Protože je inzulín svou strukturou protein, nedá se přijímat v tabletách, protože by byl rozložený v žaludku. Jedinou cestou, jak je možné inzulín do těla vpravit, je injekcí po kůži. Vznik tohoto onemocnění stále není přesně znám. Zřejmě jde o souhru řady událostí, které obrátí vlastní obranyschopnost organismu proti beta buňkám slinivky břišní vyrábějící inzulín. Obranyschopnost zamířenou proti části vlastního těla nazýváme autoimunitním onemocněním.

Chcete se dozvědět více o diabetu? Vyberte si z našich dalších tematických článků:

  • Co je diabetes
  • Příznaky diabetu
  • Typy diabetu
  • Měření glykémie
  • Komplikace diabetu
  • Příznaky a řešení hypoglykémie
  • Léčba inzulínovou pumpou
  • Sdružená onemocnění s diabetem
  • Strava při diabetu

Informace v této sekci pocházejí z knihy „Abeceda diabetu“ (5. aktualizované vydání) autorů Jan Lebl, Štěpánka Průhová a Zdeněk Šumník, vydalo nakladatelství Maxdorf v roce 2018.

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.