Fáze diabetu

Na začátku inzulínové léčby je tělo po inzulínu vyhladovělé. Všechny zbylé beta-buňky byly celé týdny zapojeny na plný výkon, a přesto nestačily uspokojit potřeby těla. Inzulínové injekce pomáhají zbylým beta-buňkám volněji vydechnout, nabrat druhý dech, nastřádat si inzulín do zásoby a postupně se zase začít částečně uplatňovat při zajišťování potřeb těla. Dávka inzulínu, kterou musíme podávat v injekcích, díky tomu začíná po několika dnech poněkud klesat. Tato fáze, kdy zbylé beta-buňky pomáhají při tvorbě inzulínu, se nazývá remise.

Remise může trvat několik měsíců, někdy i let. Postupné ničení vlastních beta-buněk však pokračuje a jejich počet dále klesá. Pokud se daří udržovat trvale glykémie blízko normálnímu rozmezí, je ničení dalších beta-buněk pomalejší, naopak vysoké glykémie působí na zbylé beta-buňky toxicky. V každém případě ale za několik let vymizí i poslední beta-buňky z ostrůvků. Tento proces bohužel zatím nedokážeme zastavit. Na léčení diabetu se změní jen málo. Inzulín se i nadále dodává tělu v injekcích, jen jeho dávka je poněkud vyšší a dávkování musí ještě přesněji vystihovat potřeby těla, protože na vlastní inzulín spoléhat nelze.

Dávka inzulínu stoupá přirozeně i s růstem dítěte. Měla by zajistit udržení příznivé glykémie. Diabetes tedy není horší, dostává-li člověk denně 50 jednotek místo původních 25 jednotek inzulínu. Závažnost diabetu lze posoudit spíše podle toho, zda se daří udržet glykémii poblíž normálního rozmezí, nebo nikoliv. Závažnost svého diabetu tak může člověk do značné míry ovlivnit sám, protože právě on řídí svoje léčení.

Chcete se dozvědět více o diabetu? Vyberte si z našich dalších tematických článků:

 

Informace v této sekci pocházejí z knihy „Abeceda diabetu“ (4. vydání) autorů Jan Lebl, Štěpánka Průhová a Zdeněk Šumník, vydalo nakladatelství Maxdorf v roce 2015.