AKTUÁLNĚ: Studie Bezlepková dieta a diabetes

Lepek lidstvo používá odedávna, dlouhou dobu jsou rovněž známy jeho prozánětlivé účinky, které u citlivých lidí vyvolávají například celiakii. Novější studie ale naznačují, že lepek možná hraje roli i v rozvoji dalších autoimunitních onemocnění.
Bezlepková dieta a diabetes

Lepek lidstvo používá odedávna, dlouhou dobu jsou rovněž známy jeho prozánětlivé účinky, které u citlivých lidí vyvolávají například celiakii. Novější studie ale naznačují, že lepek možná hraje roli i v rozvoji dalších autoimunitních onemocnění, mimo jiné i diabetu 1. typu. Na tuto skutečnost reagují diabetologové z Pediatrické kliniky Fakultní nemocnice v Motole a Královských Vinohrad svou novou studií.

Pacienti těchto center mají nyní možnost být zařazeni do studie, jejímž primárním cílem je zjistit vliv bezlepkové diety na funkci beta buněk diabetiků a prohloubit znalosti o jejím působení na střevní mikrobiální osídlení a imunitní fukce. Do studie mohou být zařazeni pacienti mezi 4 a 18 lety, kterým byl nově (do 2 měsíců) diagnostikován diabetes 1. typu. Pacienti přijatí do studie jsou rozděleni do intervenční a kontrolní skupiny. Pacienti zařazení do intervenční skupiny dodržují bezlepkovou dietu, děti ze skupiny kontrolní se stravují normálně.

Studie trvá rok a po vyhodnocení by studie měla přinést odpověď na otázky, zda bezlepková dieta dokáže příznivým způsobem ovlivnit funkci beta buněk diabetiků, jaký má vliv na imunitní funkce během tohoto onemocnění a jakým způsobem ovlivňuje složení střevního mikrobiomu.

Více informací o tomto projektu je možné získat na emailu Vit.Neuman@fnmotol.cz.

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.